"מה יש לצהריים???????? אני רעבה!!!!!!!" נשמע לכם מוכר?

הורים רבים משתפים אותי באתגר היומיומי המתחדש שלהם- מה להכין לארוחת הצהריים.


לפעמים הצורך הזה עולה רק כשהילדים מסיימים את תקופת הגן ומתחילים את ביה"ס ולפעמים אף קודם לכן.


יש לא מעט הורים המעוניינים להציע מגוון תזונתי איכותי לילדיהם ומואסים בארוחות מוכנות מהסופר. הם בוחרים להזין את משפחותיהם באוכל אמיתי, בייתי, טעים ובעל ערך תזונתי גבוה. שאין בו חומרים משמרים, מוצרים מעובדים וכל מיני תוספים בסינית מדוברת. ועם זאת לא כולם מרגישים מאד יצירתיים במטבח. יש אנשים שרק למדו לבשל כשילדיהם התחילו לאכול ולא מרגישים שזה בא להם בקלות.

מתוך ההבנה הזו ומהסתכלות על ההתנהלות במטבח הפרטי שלי הבנתי שאני יכולה להציע כל מיני רעיונות כדי לעורר השראה ולאפשר גם לאחרים להכין אוכל איכותי ובריא שלא בהכרח יחזור על עצמו בכל פעם (וגם קבלתי בקשה מפורשת לשתף מהידע והנסיון שלי, אז החלטתי ללכת על זה. תודה חן!)

קוקו, משוגע על בישול

יום ראשון, 28 באוגוסט 2016

אומגה 3

כל מי שמכיר אותי מקצועית ואישית יודע שאני לא בעד הרבה תוספי מזון באופן גורף. אולם ישנם כמה שלצערי אין לנו ממש אפשרות לוותר עליהם. פשוט כי אין לנו מספיק מקורות טובים מהמזון.

שאלה שעלתה בקבוצה מקצועית של תחום ההנקה בנושא אומגה 3 בהנקה "הכריחה" אותי לכתוב תשובה (תודה בנות!).
אז הרגשתי שנכון יהיה לשתף גם את קוראי הבלוג במה שכתבתי. אם כבר ישבתי וניסחתי...
אומגה 3 היא חומצת שומן חיונית שהגוף אינו יודע לייצר וזקוק לה ממקור חיצוני (מזון, תוספים).
היא חשובה למבנה של כל תא ותא בגוף, אולם חשיבותה העיקרית היא למערכת העצבים ולמוח שלנו.יש שלל עדויות מחקריות ואנקדוטליות לחשיבות האומגה 3 לבריאותנו בשלל
יש לא מעט בעיות עם הזמינות של אומגה 3 במקורות המזון שלנו. בעיקר בגלל תהליכי תיעוש המזון, האכלת בעלי חיים בתערובות ואורח החיים המודרני. שהמקור הטוב ביותר הוא מדגי ים המגיעים ממים קרים ועמוקים ולא מבריכות.
זה נכון שמעשירים תזונה של דגים כיום (כמו גם של תרנגולות אגב. ראו, ביצי אומגה או עוף שמועשר בתערובות המכילות פשתן וכו') אולם עדיין אין תחליף לדג המייצר אומגה 3 בעצמו ואנחנו אוכלים ממנו או מקבלים זאת מקפסולות שהופקו מדגים כאלה.

למה קפסולות? 


כי יש לא מעט אנשים שדגים אינם חלק מהתפריט הקבוע שלהם, משלל סיבות (טעם, העדפה, זמינות, עלויות , רגישויות ועוד) וגם... גם הדגים שהם כביכול ה"נכונים" כמו סלמון למשל אינם באמת מגיעים ממקור טבעי בימינו. אין בישראל, ככל הידוע לי, סלמון אמיתי ממקור טבעי. מה שנקרא wild salmon. אלא רק כאלה שגודלו בבריכות בתוך הים וקיבלו הזרקות של צבע וכל מיני. אלה מן הסתם יכילו פחות אומגה 3
למה מדגים ולא צמחי?


בטבע יש גם אומגה 3, למשל בפשתן, צ'יה, עלים ירוקים כמו ריג'לה ומורינגה (כן, כן, יקירתנו...), חלק מהאגוזים.
אבל... וזה אבל גדול! האומגה 3 מהמקור הצמחי אינה מגיעה בצורה הסופית שלה. כלומר היא אינה מכונה לשימוש מיידי בגוף.
הגוף צריך להפוך את החומר שהוא מקבל לצורה פעילה, בה הוא יוכל להשתמש. תהליך זה כרוך בשימוש באנזימים מסויימים ולאנשים רבים יש מחסור באותם האנזימים או ברכיבי המזון החיוניים לפעילותם (מיני ויטמינים ומינרלים).
כך שזה יכול להיות בעייתי ולא יעיל כלל להסתמך רק על מקור צמחי. 
מה גם שעל מנת להגיע למינון שהגוף באמת צריך יש צורך באכילת כמויות גדולות ולא הגיוניות של המזונות הללו.

ומה קורה עם אומגה 6?


אהההה, זו עוד חומצת שומן חיונית. ממנה דווקא יש לנו יותר מדיי, בעידן שלנו. כי מקורה הוא דגנים, זרעים ואגוזים. מאלה אנחנו אוכלים בשפע. אפילו הרבה יותר מדיי... כל הקמחים, המזונות המעובדים, שמני הזרעים (סויה, קנולה, חריע, שומשום, חמניות, מרגרינה, שומנים מוקשים או חצי מוקשים וכו'), מאפים, חטיפים ועוד ועוד...
היחס הנכון בין 2 חומצות השומן האלה צריך להיות 1:2 או 2:3 לטובת אומגה 6, אולם בפועל יכול להגיע גם עד ל 1:10 או 1:20 ויש אומרים שבחלק מהמקומות גם 1:40.
בעייתי.
למה? כי אומגה 6 מעודדת תהליכים דלקתיים, ניווניים, אוטואימוניים, אלרגניים, סרטניים ואילו אומגה 3 עושה בדיוק את ההיפך... ולכן אנחנו רוצים להגביר את מינון האומגה 3 בגוף שלנו ולהפחית את מינון האומגה 6.
אפשר לעשות את זה במקביל ע"י איזון התפריט ונטילה של קפסולות של אומגה 3.


ומה לגבי מתכות רעילות, כספית?

זו שאלה שעולה המוווון אולם חשוב להבין שבדגים יש גם סלניום שהוא מינרל הקושר אליו מתכות רעילות ומנטרל אותן. אפשר ליתר בטחון להוסיף גם 1-2 אגוזי ברזיל ליום, העשירים בסלניום.
עקב כך זה עשוי להיות מסוכן יותר לא לאכול
 דגים. כלומר שלא יהיו לנו מקורות טובים לאומגה 3, מאשר יהיו לנו מתכות בגוף (שיכולות להיות מנוטרלות בעזרת הסלניום).

התוספים הטובים עוברים סינון של מתכות רעילות, כך שבאופן פרדוקסלי "בריא" יותר לצרוך קפסולות איכותיות על פני דגים בימינו. מבאס, אולם זו האמת...

ממליצה לקרוא מידע נוסף בנושא פה פה ופה.


כל תוסף אומגה 3 מתאים?
חשוב שניקח תוספים איכותיים. לצערי לא כל מוצר הוא כזה בארץ...
על אף שישנם מבצעים ומוצרים בדרגות מחירים שונות, מרבית המוצרים של אומגה 3 לא נשמרים בקירור ואילו חומצת השומן אומגה 3 היא רגישה מאד לתהליכי חימצון. כך שאם התוסף חשוף לשמש ישירה, לחום וכו' התכונות של האומגה 3 לא נשמרות והחומר בקפסולה עשוי להיות לא אפקטיבי (חבל על הכסף, האנרגיה וה"אשלייה" שאנחנו לוקחים משהו שתורם לנו באיזושהי דרך) ואפילו מזיק (מחומצן, מעודד תהליכי חימצון אחרים בגוף שעשויים להוביל למחלות למיניהן).אין לנו ממש מידע על כמה זמן בילו תוספי אומגה 3 המצויים על מדפי החנויות על המדף, במחסנים, בדרך... זה עשוי להיות משמעותי ביותר! 
מאחר ואני מאמינה מאד שאיכות החומר בתוך הקפסולה חשובה ביותר ואפילו קריטית, בחרתי לעבוד, מזה שנים רבות כבר, עם החברה הכי איכותית שאני מכירה בארץ- חברת "אומגה 3 גליל". שם מקפידים ביותר שהקפסולות יהיו בקירור לכל אורך הדרך. מההפקה ועד לשינוע לארץ, למקררי האיחסון של החברה ועד למשלוח לקוח בבית. 

מאז שעברנו דרומה יש אצלי את נקודת המכירה הכי דרומית של החברה, באזור מדרשת בן גוריון, רמת הנגב, מצפה רמון, ירוחם ועד באר שבע. 

למי זה חשוב?


חומצת השומן הזו חיונית בכל גיל ושלב בחיים, כאשר ישנן תקופות חשובות קצת יותר מאחרות, כאשר לגוף ישנה דרישה מוגברת לחומצות שומן אלו כמו: בעת ההכנה לכניסה להריון, בהריון, בהנקה, בגיל ההתבגרות וגם במצבים גופניים ורפואיים שונים, כמו: מחלות דלקתיות, מחלות אוטואימוניות, אלרגיות, חוסר איזון הורמונלי, קשיים בכניסה להריון, מחלות נוירולוגיות, סרטן ועוד.

<==>
<==><==><==><==><==><==><==><==><==><==><==><==><==><==><==><==>

מוזמנים להיות בקשראין תגובות:

הוסף רשומת תגובה