"מה יש לצהריים???????? אני רעבה!!!!!!!" נשמע לכם מוכר?

הורים רבים משתפים אותי באתגר היומיומי המתחדש שלהם- מה להכין לארוחת הצהריים.


לפעמים הצורך הזה עולה רק כשהילדים מסיימים את תקופת הגן ומתחילים את ביה"ס ולפעמים אף קודם לכן.


יש לא מעט הורים המעוניינים להציע מגוון תזונתי איכותי לילדיהם ומואסים בארוחות מוכנות מהסופר. הם בוחרים להזין את משפחותיהם באוכל אמיתי, בייתי, טעים ובעל ערך תזונתי גבוה. שאין בו חומרים משמרים, מוצרים מעובדים וכל מיני תוספים בסינית מדוברת. ועם זאת לא כולם מרגישים מאד יצירתיים במטבח. יש אנשים שרק למדו לבשל כשילדיהם התחילו לאכול ולא מרגישים שזה בא להם בקלות.

מתוך ההבנה הזו ומהסתכלות על ההתנהלות במטבח הפרטי שלי הבנתי שאני יכולה להציע כל מיני רעיונות כדי לעורר השראה ולאפשר גם לאחרים להכין אוכל איכותי ובריא שלא בהכרח יחזור על עצמו בכל פעם (וגם קבלתי בקשה מפורשת לשתף מהידע והנסיון שלי, אז החלטתי ללכת על זה. תודה חן!)

קוקו, משוגע על בישול

יום שלישי, 3 באוקטובר 2017

על השינוי התזונתי

במשך שנות עבודתי כנטורופתית המטפלת בתחום התזונה אנשים רבים פנו אליי בשאלות לגבי שינויים תזונתיים. אם זה בפורומים אותם ניהלתי, בקבוצות פייסבוק, במסרים ובמיילים פרטיים, או באופן אישי פנים אל פנים.
כמובן שנסיבות החיים של כל אדם הן שונות ואלא אם כן אדם מגיע אליי לפגישה אישית אינני נכנסת לעומקי הסיפור האישי שלו. מתוך הנסיון רב השנים הזה ברצוני לשתף במחשבותיי על הנושא של שינוי תזונתי ושל שינוי באורח החייםאין זה משנה, לצורך העניין, מדוע נחוץ אותו השינוי, אם זה מהכרח בריאותי/ רפואי, מהרצון לחיות "נכון" יותר או מבחירה כזו או אחרת. מה שמשמעותי הוא שאדם מתחיל לפתח מודעות, מתחיל לשאול את עצמו שאלות ולהתבונן על חייו בצורה קצת יותר מרוחקת, כזו שיכולה באמת לעקוב אחר מהלך היום ואחר הבחירות התזונתיות, שאינן תמיד מודעות.
מרגע שמתחילה להתפתח אותה מודעות, גם אם מדובר רק בניצנים, בנבטים, מתחיל בעצם התהליך ואפשר להתחיל לעבוד.

בהתאם לצורך ולאופיו של האדם  יתרחש אותו תהליך של שינוי תזונתי.
לכל אחד שיטה אחרת בעניינים כאלה.
יש כאלה שאוהבים לקרוא המון, להקיף עצמם בידע כך שיוכלו לבחור טוב יותר.
אחרים אוהבים לשוחח עם אנשים מסביבם, או אנשים שעברו שינוי, כדי לקבל השראה ולהבין איך זה ייראה ביומיום.
יש אנשים שיחפשו הנחייה מקצועית שתעזור להם לעשות "סדר".
אחרים יפלרטטו עם רעיונות כאלה הרבה זמן עד שיהיו מוכנים "להתחייב".
אין שיטה אחת נכונה, כל אחד והאמת שלו והדרך שלו אל היעד.

אשתף פה בכמה רעיונות שכל אחד יוכל ליישם בצורה כזו או אחרת:

·         בדומה לטיפוח נבטים וניצנים, גם במקרה של שינוי תזונתי כדאי לעבוד לפי הקצב הנכון הנדרש עבור כל אדם. חשוב לזהות את הקצב הזה ואז לפעול בכיוון המתאים.
·         ממליצה להתמיד ולא להרפות ולא להכנס לעניינים מהר מדיי ועמוק מדיי. לקחת את השינוי בביסים בגודל המתאים.
אנשים רבים נכנסים חזק מדיי לשינוי וכמו נשרפים בדרך, כי אין להם בסיס חזק מספיק כדי להחזיק את השינוי לאורך זמן. חבל על האנרגיה המושקעת פה. נסו ללכת לאט יותר, זה ישתלם לכם.
·         בנו לכם תוואי דרך. נסו להחליט מהם הדברים בהם הכי חשוב יהיה לטפל בתהליך השינוי ו"טפלו" בהם בראשית הדרך. תמיד אפשר לרדת יותר לעומק.
·         ניתן להצטרף לקבוצה וירטואלית של אנשים הנמצאים "בדרך" כדי לקבל תמיכה.
·         ניתן לארגן או להצטרף לקבוצות קיימות שאינן רק וירטואלית, בהן ניתן יהיה להפגש ממש עם אנשים המדברים את "השפה" החדשה אותה אתם מעוניינים לרכוש.
·         מציאת אדם אחד שירצה לעבור את השינוי ביחד אתכם יעזור לכם מאד. בן/ת הזוג, בן/ת משפחה קרוב/ה, שכן/ה, חבר/ה. שותף/ה לדרך, בעל/ת ברית! אלה עשויים לעזור לחזק אתכם באתגרים אותם תפגשו במהלך התהליך.
·         נסו לתמוך את התהליך התזונתי במעטפת רחבה יותר, כמו שינוי הרגלים מזיקים, אימוץ שיטת תנועה מתאימה, שיפור שעות השינה שלכם, צמצום זמן המסכים וכן הלאה. תגלו שיש הרבה אנרגיה שיכולה להתפנות עבורכם לטובת השינוי הזה ושלא הכל קשור אך ורק בתזונה. יש עוד הרבה מעבר לזה.
·         אנחנו חיים בעידן טכנולוגי- ויזואלי. נסו למצוא לכם תמונות וסרטונים שיעוררו בכם השראה! סיפורי הצלחה, סרטים מעצימים, סרטוני תרגולים, לוחות השראה ברשת ועוד. אם כבר משוטטים באינטרנט, לפחות שיצא לכם מזה משהו טוב!
·         אני יודעת שזה נדוש, אולם כשאתם "תופסים את עצמכם" ברגע נפילה- סילחו לעצמכם והתקדמו הלאה! מכל נפילה אפשר לקום ולהמשיך לנוע. זו אינה קלישאה, זה אמיתי!

מרגע שאני שומעת שנושא התזונה מעניין אדם וחשוב לו מספיק כדי להתחיל לבחון אותו יותר לעומק, אני יודעת שמתחיל פה תהליך של שינוי.
מעצם העלאת הנושא ושאילת השאלות אתם כבר בדרך הנכונה.
למי אכפת באיזה קצב יקרה השינוי? רק לכם!


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה