"מה יש לצהריים???????? אני רעבה!!!!!!!" נשמע לכם מוכר?

הורים רבים משתפים אותי באתגר היומיומי המתחדש שלהם- מה להכין לארוחת הצהריים.


לפעמים הצורך הזה עולה רק כשהילדים מסיימים את תקופת הגן ומתחילים את ביה"ס ולפעמים אף קודם לכן.


יש לא מעט הורים המעוניינים להציע מגוון תזונתי איכותי לילדיהם ומואסים בארוחות מוכנות מהסופר. הם בוחרים להזין את משפחותיהם באוכל אמיתי, בייתי, טעים ובעל ערך תזונתי גבוה. שאין בו חומרים משמרים, מוצרים מעובדים וכל מיני תוספים בסינית מדוברת. ועם זאת לא כולם מרגישים מאד יצירתיים במטבח. יש אנשים שרק למדו לבשל כשילדיהם התחילו לאכול ולא מרגישים שזה בא להם בקלות.

מתוך ההבנה הזו ומהסתכלות על ההתנהלות במטבח הפרטי שלי הבנתי שאני יכולה להציע כל מיני רעיונות כדי לעורר השראה ולאפשר גם לאחרים להכין אוכל איכותי ובריא שלא בהכרח יחזור על עצמו בכל פעם (וגם קבלתי בקשה מפורשת לשתף מהידע והנסיון שלי, אז החלטתי ללכת על זה. תודה חן!)

קוקו, משוגע על בישול

יום ראשון, 11 ביוני 2017

טייגרנאטס- פקעות אגוז נמרי

לפני כמה חודשים הצגתי פה לראשונה את פקעות האגוז הנמרי- הטייגרנאטס בפוסט על הגרנולה שהכנתי מהן.

בפוסט הזה ברצוני לתת יותר מידע וגם לשתף היכן אפשר למצוא את קמח הטייגרנאטס, כדי שתוכלו, אם תרצו, להכניסו למטבח באופן שגרתיבמפתיע, ה"אגוז נמרי" (טייגר נאטס) אינו סוג של אגוז, אלא למעשה פקעות של צמח הגומא הנאכל. הן גדלות מתחת לאדמה בדומה לשאר הפקעות, כמו תפוחי אדמה ובטטות.
זהו ירק עמילני מתוק המזכיר בטעמו, שקדים או קוקוס, הוא גדל בעיקר בוולנסיה שבספרד ובמערב אפריקה.

היסטוריה

ישנם איזכורים של אגוזים נמריים המיוחסים לתרבויות העתיקות של מצרים, פרס, הודו וסין. שם הן היו בשימוש הן כמזון והן כצמח בעל תכונות רפואיות וקוסמטיות שונות.
לפי מחקר של אוניברסיטת אוקספורד  שפורסם בשנת 2014, מדובר במזון עתיק יומין המוכר משחר ההיסטוריה האנושית. המאמר טוען כי האגוז הנמרי היווה כ-80% מתזונתו של ה Nutcracker Man אחד מאבות אבותינו הרחוקים, שחי בטווח שבין 2.4 ל- 1.4 מיליון שנים לפנינו. כמובן שבאותה תקופה ניזון האדם ממגוון רחב של מזונות ולא רק מסוג אחד עיקרי, אך כפי הנראה, באזורים בהם גדלו פקעות האגוז הנמרי הן היוו חלק משמעותי מהתפריט.
לאורך ההיסטוריה עשו מגוון שימושים בפקעות האגוז הנמרי, כיום הן מעובדות ע"י ייבוש, קילוף וטחינה לקמח עדין, נסחטות למשקה הפופולרי  horchata de chufa בוולנסיה שבספרד וכן למשקאות נוספים כמו "משקה חלב" אגוז נמרי, בירה, משמשות לגלידות ועוד. מפיקים מהן שמן למאכל ולבישול, ואף עושים בהן שימוש בתעשיית הקוסמטיקה, במיוחד כגורם מזין ומעכב הזדקנות. הן גם משמשות בתעשיית המזון לבעלי חיים, כמזון משובח לדייג נהרות ובתעשיית הטקסטיל. ניתן גם לקלות ולאכול את הפקעות כחטיף או בצורתן הטרייה.
תהליכי העיבוד שלהן כוללים בין היתר ייבוש, קילוף, השרייה וטחינה. מעניין לגלות שהאגוז הנמרי אינו מאבד מערכיו התזונתיים במהלך תהליכים אלה. נהפוך הוא, ההשריה והייבוש חיוניים להגברת התאמתו לעיכול ולספיגה על ידי נטרול הרכיבים מעכבי הספיגה המצויים בו. 

בריאות והרכב תזונתי

פקעות האגוז הנמרי אינן מכילות גלוטן ולכן מתאימות לאכילה ע"י חולי צליאק (במידה ומעובדות בתנאים מתאימים) ולאלו הרגישים לגלוטן ולחיטה גם כן. הן מתאימות לצריכה גם עבור בעלי רגישות, אלרגיה או אי סבילות לחלב ומוצריו וכן לאגוזים.
מתאימות לבוחרים בתזונה פליאוליתית, לעוקבים אחרי הפרוטוקול האוטואימוני AIP, לצמחונים, לטבעונים ולכל השאר גם כמובן.

הפקעות עשירות בפחמימות, בשומנים רוויים וחד בלתי רוויים, בחלבון איכותי, בויטמיני C ו-E ובמינרלים כמו: אשלגן, גופרית, מגנזיום, ברזל וסידן; במיוחד בהשוואה לפקעות אחרות כמו תפו"א, בטטה, קסבה, יוקה וארטישוק ירושלמי. יש בהן תכולה גבוהה של סיבים תזונתיים, בעיקר מהסוג הבלתי מסיס במים וכן תכולה גבוהה של עמילן עמיד (resistant starch = RS). זהו עמילן פרה ביוטי המשמש כמזון וכמצע לבקטריות הידידותיות במעיים שלנו. העמילן העמיד מסייע לעיכול תקין, משפר עמידות לאינסולין ותורם להפחתת רמות סוכר בדם.

ישנו מידע הקושר את האגוז הנמרי לשיפור במדדי סוכר בדם, הפחתה בלחץ הדם וברמות כולסטרול בדם, בעזרה במניעת רעב ומחסור תזונתי, בטיפול בבעיות קיבה ועיכול (2) . הוא נחשב גם כמכיל חומרים אנטי בקטריאליים.

אלרגיה לאגוז נמרי היא נדירה ביותר, על אף שישנו דיווח על כמה מקרים.

 שימושים אפשריים

טעמן המתוק של הפקעות מתאים לשימוש כמזון במגוון אופנים, במיוחד בתעשיית האפייה. הקמח מתאים לתערובות של לחמים ומאפים שונים,  גם נטולי גלוטן, ובנוסף מאפשר להפחית בממתיקים המתווספים לתערובות השונות.
ניתן להכניס את קמח האגוז הנמרי לשימוש קבוע במטבח הביתי, בהכנת מגוון גדול של מאכלים. ישנם יותר ויותר מתכונים זמינים לשימוש בקמח האגוז הנמרי.

לסיכום 

פקעות האגוז הנמרי הן מזון איכותי ביותר עבור כלל האוכלוסיה, עם דגש על אנשים שהם: חולי צליאק, סוכרתיים, רגישים לגלוטן, לנמנעים מגלוטן מסיבות שונות, פליאוליתים, צמחונים, טבעונים, טבעונאים, בעלי רגישויות שונות במערכת העיכול, מתאים לרגישים ל FODMAP's, לבעלי אלרגיות שונות למזון, לעוקבים אחרי הפרוטוקול האוטואימוני (AIP) ולאוכלים לפי דיאטת הפחמימות המיוחדות SCD וגישת ה GAPS. הקמח מתאים גם לשימוש להכנת מזונות כשרים לפסח לאוכלי קטניות, על אף שאינו ממיני הדגן או הקטנייה כלל, אלא ירק לכל דבר
ממליצה בחום לצרוך את קמח הטייגרנאטס מהפקעות המקולפות. זה הבדל משמעותי הן בטעם והן ביכולת העיכולית של הגוף.
ישנה רשימה שהולכת ומתארכת לה של חנויות בהן ניתן להשיג את הקמח הזה.
בהמשך מתוכנן להגיע לכל חנויות הטבע, הסופרים ורשתות השיווק
*** מעדכנת שניתן להשיג את קמח הטייגרנאטס גם בדוכן גן שמואל, בחנות האינטרנטית של המזווה וגם אצל שקוף שזה טבעי
ובהמשך, מן הסתם, המוצר יופיע בעוד שלל מקומות ולא אוכל לעדכן באמת.
תכלס, זו המטרה, לא?


אמשיך להעלות מתכונים עם קמח הטייגרנאטס ולהראות פה שהוא מאפשר מגוון גדול ביותר של הכנות

העוגה הזו אינה בריאותית במיוחד
זו עוגת השמנת פירורים של חמותי
יש בה סוכר, אינסטנט פודינג, גבינות, שמנת
אולם בגירסת הטייגרנאטס אין בה קמח בכלל
כך שהיא מתאימה גם לאחיינית הצליאקית שלנו, למשל

יומולדת 5 שמח לארז האהוב שלי!

אין תגובות:

פרסום תגובה